Hero Glamour 125 price in Bangladesh is 1,20,990 BDT. This bike has 124.7cc Engine along with 11.6 PS @ 7500 rpm Maximum Power and 11 Nm @ 6000 rpm Maximum Torque. It's main features 85.80 kmpl Mileage and 101.85 kmph Top Speed. This Hero Glamour 125 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Hero Glamour |
|---|---|
| Model | Glamour |
| Price | Tk 1,20,990 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-cooled, 4-Stroke Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 124.7cc |
| Maximum Power | 11.6 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 11 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Ignition | DC - Fully Transistorised Ignition (ECU) |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 85.80 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 68 kmpl |
| Max Speed | 101.85 kmph |
| 0-60 Kmph | 6.55 Sec |
| Quarter Mile | [email protected] kmph Sec |
| 30-70 kmph | 8.48 |
| Braking (60-0 Kmph) | 2.53s, 180.08. Sec |
| Braking (80-0 Kmph) | 3.3s, 33.01m Sec |
| Chassis | Tubular Double Cradle Type |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension | 5-step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2023 mm |
|---|---|
| Width | 766 mm |
| Height | 1091 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Ground Clearance | 1.5 L |
| Wheelbase | 1262 mm |
| Kerb Weight | 125 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-80/100-18, Rear :-90/90-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Battery | 12V - 3Ah (MF4) Battery |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Hero bikes are all good, my Dreams