Runner Skooty 110 price in Bangladesh is 1,23,000 BDT. This scooter has 104cc Engine along with 5.2 kw @ 7500 rpm Maximum Power and 7 Nm @ 6500 rpm Maximum Torque. It's main features 80 kmpl Mileage and 50 kmph Top Speed. This Runner Skooty 110 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Runner Skooty 110 |
|---|---|
| Model | Skooty 110 |
| Color | Blue |
| Price | Tk 1,23,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single cylinder, 4-stroke, air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 104cc |
| Maximum Power | 5.2 kw @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 7 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 4 |
| Bore | 50mm |
| Stroke | 53mm |
| Compression Ratio | 10:01mm |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 Km/l (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 80 Km/h (Approx) |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin Shock |
| Length | Yes |
|---|---|
| Width | Yes |
| Height | Yes |
| Fuel Capacity | 10L |
| Ground Clearance | Yes |
| Wheelbase | Yes |
| Kerb Weight | 120kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 3.50-10, 3.50-10 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
How can i buy this?
Is credit card can be used for cash discounted price? If yes pls rate me.
That’s bike is good.