Atlas Zongshen ZS125-68 price in Bangladesh is ৳120,000. This bike has 124.9cc Engine along with 8.0 KW @ 8500 rpm Maximum Power and 9.2 Nm @7000 rpm Maximum Torque. It's main features 65 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This Atlas Zongshen ZS125-68 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Atlas Zongshen ZS125-68 |
|---|---|
| Model | ZS125-68 |
| Price | ৳120,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Displacement | 124.9cc |
| Maximum Power | 8.0 KW @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 9.2 Nm @7000 rpm 8.0 KW @ 8500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 |
| Bore | 58.5 |
| Stroke | 49.5 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| ABS | NO |
|---|---|
| Speedometer | Digitel |
| Tachometer | Digitel |
| Odometer | Digitel |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| ARAI Mileage | 65 KM/L |
|---|---|
| Highway Mileage | 70 KM/L |
| Max Speed | 90 KM/H |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin-Spring loaded |
| Length | 2040 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1120 mm |
| Fuel Capacity | 122 kgs |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 122 KG |
| Headlight | 12V 35W/ 35W |
|---|---|
| Tail Light | Crystal Type |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Tyre Size | Front : 2.75-18, Rear : 3.25-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless Tyres |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info. Not Available |
| Rear Brake Diameter | Info. Not Available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V |
| Speedometer | Digitel |
|---|---|
| Tachometer | Digitel |
| Gear Indicator | Digitel |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
