Zongshen ZS 80 Alloy price in Bangladesh is ৳49,000. This bike has 80cc Engine along with 4.5kw@7500 rpm Maximum Power and 5.8Nm @5500 rpm Maximum Torque. It's main features 72 kmpl Mileage and 80 kmph Top Speed. This Zongshen ZS 80 Alloy bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | Zongshen ZS-80 |
|---|---|
| Model | ZS-80 |
| Price | ৳49,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4-Stroke, Single Cylinder, Air-Cooling |
|---|---|
| Displacement | 80cc |
| Maximum Power | 4.5kw@7500 rpm |
| Maximum Torque | 5.8Nm @5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric / Kick |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 47.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analoge |
| Tachometer | Analoge |
| Odometer | Analoge |
| Clock | No |
| ARAI Mileage | 72 cc (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 80 Kmph (Approx) |
| Chassis | Info. Not Available |
|---|---|
| Front Suspension | Sleeve type, Oil damping cushion |
| Rear Suspension | Sleeve type, Oil damping cushion |
| Fuel Capacity | 8 Litres |
|---|---|
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | Info not available |
| Kerb Weight | 85 KG |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 2.5-17 , Rear: 2.75-17 |
|---|---|
| Wheel Size | Front: Alloy, Rear: Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Info not available |
| Battery | 12V5Ah |
| Speedometer | Analoge |
|---|---|
| Tachometer | Analoge |
| Gear Indicator | Analoge |
| Clock | No |
I need this bike