Yamaha Ray-ZR 125 FI price in Bangladesh is Tk 230,000. This bike has 125cc Engine along with 8 bhp @ 6500 rpm Maximum Power and 9.7 Nm @ rpm Maximum Torque. It's main features 52 kmpl Mileage. This Yamaha Ray-ZR 125 FI bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Yamaha Ray-ZR 125 FI |
|---|---|
| Model | Ray-ZR 125 FI |
| Color | Black, Red, White |
| Price | Tk 230,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, 2-valve |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Maximum Power | 8 bhp @ 6500 rpm |
| Maximum Torque | 9.7 Nm @ rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Self Start/Kick Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | No |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.9mm |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 52 KMPL |
|---|
| Rear Suspension | Unit swing |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Length | 1880 mm |
|---|---|
| Width | 685 mm |
| Height | 1190 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 110/90-10 Tubeless, 110/90-10 Tubeless |
|---|---|
| Wheel Size | 10 inches |
| Wheels Type | Alloy |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Release time
in ctg available
In Dhaka & CTG Available
When will it come?
Yamaha ray zr fi 125cc Bangladesh price?