Bajaj Pulsar 150 ABS price in Bangladesh is ৳ 232,500. This bike has 149cc Engine along with 14 Bhp @ 8000 rpm Maximum Power and 13.4 Nm @ 6000 rpm Maximum Torque. It's main features 38 kmpl Mileage and 115 kmph Top Speed. This Bajaj Pulsar 150 ABS bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Bajaj Pulsar 150 ABS |
|---|---|
| Model | Pulsar 150 ABS |
| Color | Blue, Red |
| Price | ৳ 232,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 149cc, 4-stroke, DTS-i, air cooled, single cylinder, BS4 |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 14 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 13.4 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 57.0 mm |
| Cooling System | Air Cool |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric-Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.0 mm |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 38 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 115 Kmph |
| Chassis | Double Cradle |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Triple rated spring, 5 way adjustable with 105mm travel nitrox shock absorber |
| Length | 2055 mm |
|---|---|
| Width | 755 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 15 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 9 Ah |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 80/100-17 |
|---|---|
| Tyre Type | 100/90-17 |
| Wheel Size | 17″ Black Alloys |
| Front Brake | 240mm Disc |
| Rear Brake | 130mm Drum |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V, 9 Ah |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Pass Light | Yes |

Bajaj Pulsar 150 ABS available in bangladesh
পালসার সিঙ্গেল ডিকস এ বি এসটা বাংলাদেশে আছে কি।
Good not bad
এই বাইকটা কি বাংলাদেশে লঞ্চ হইছে?
Interested in buying the Pulsar 150 ABS red-black bike. When will it be available?