Runner Bike RT price in Bangladesh is 60,000 BDT. This bike has 86cc Engine along with 4.4 kw @ 7500 rpm Maximum Power and 5.5 N.m @ 4500 rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 70 kmph Top Speed. This Runner Bike RT bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | Runner Bike RT |
|---|---|
| Model | Bike RT |
| Price | Tk 60,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder 4 Stroke Air Cooled Petrol Engine |
|---|---|
| Displacement | 86cc |
| Max Power | 5.9 bhp @ 7500 rpm |
| Max Torque | 5.5 N.m @ 4500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | N/A |
| Starting | Kick & Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multiple wet |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 Forward, no reverse |
| Bore | 47 |
| Stroke | 49.5 |
| Compression Ratio | 8.5 : 1 |
| ABS | N/A |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Analog |
| RPM Meter | Analog |
| Handle Type | Pipe |
| Mileage (Company) | 60 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 70 KM/H (Approx) |
| Chassis | Fabricated Spine |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension | Coil spring Hydraulic |
| Length | 1900 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1240 mm |
| Fuel Capacity | 4.8 Litres (Minimum) |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1230 mm |
| Kerb Weight | 250 kg |
| Seat Height | N/A |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| Color | Red |
| Battery Capacity | 12V/5AH |
| Front, Rear Tyre Size | 2.50-17 & 2.75-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tube Tyre |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Analog |
| Seat Type | Unibody |
| Passenger Grab Rail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Battery Type | 12V/5AH |
| Head Light | Halogen |
| Tail Light | Bulb |
কিনতে চাই