Honda CB Shine SP 125 price in Bangladesh is 151,000 BDT. This bike has 124.73cc Engine along with 10.3 PS @ 7500 rpm Maximum Power and 10.3 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 65 kmpl Mileage and 102.92 kmph Top Speed. This Honda CB Shine SP bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | Honda CB Shine SP 125 |
|---|---|
| Model | CB Shine SP 125 |
| Price | Tk 151,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4 stroke, SI engine |
|---|---|
| Displacement | 124.73cc |
| Maximum Power | 10.3 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 10.3 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 5 Speed |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 65 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 65 kmpl |
| Max Speed | 102.92 kmph |
| 0-60 Kmph | 7.16 Sec |
| 0-100 Kmph | 13.43 Sec |
| Quarter Mile | [email protected] kmph Sec |
| 30-70 kmph | 8.2 |
| 40-80 kmph | 9.57 Sec |
| Braking (60-0 Kmph) | 2.54s, 17.46m Sec |
| Braking (80-0 Kmph) | 2.91s, 24.15m Sec |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Spring Loaded Hydraulic Type |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2007 mm |
|---|---|
| Width | 762 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 10.5 L |
| Ground Clearance | 1.3 L |
| Wheelbase | 1266 mm |
| Kerb Weight | 123 Kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-80/100-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Battery | 12V 3Ah (MF) |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Bike ta amar khub posondo hoyse...eid a kinte cai...kono offar takle janaben plz