Haojue KA 135 price in Bangladesh is ৳111,990. This bike has 135cc Engine along with 8.0 KW @ 8000rpm Maximum Power and 10.5Nm @ 6000rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 96 kmph Top Speed. This Haojue KA 135 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Haojue KA 135 |
|---|---|
| Model | KA 135 |
| Color | Blue, Black |
| Price | ৳111,990 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-cooled, 4 strokes, Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 135cc |
| Maximum Power | 8.0 KW @ 8000rpm |
| Maximum Torque | 10.5Nm @ 6000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | Info not available |
| Gear Box | CDI |
| Bore | 57.3mm |
| Stroke | 52.5mm |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50+ KM Per Litter Fuel |
|---|---|
| Max Speed | 100+ KM Per Hour |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 1960 mm |
|---|---|
| Width | 725 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Kerb Weight | 126 Kg |
| Headlight | 12V 35-35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front : 2.75-18 , Rear : 90/90-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
