Dayun Plight 110 price in Bangladesh is ৳83,900. This bike has 107cc Engine along with 4.9PS @ 7500rpm Maximum Power and 7.9Nm @ 6000rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 80 kmph Top Speed. This Dayun Plight 110 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Dayun Plight 110 |
|---|---|
| Model | Plight 110 |
| Price | ৳83,900 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke |
|---|---|
| Displacement | 107.4cc |
| Maximum Power | 4.9PS @ 7500rpm |
| Maximum Torque | 7.9Nm @ 6000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Info not available |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 4-speed |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | No |
| ARAI Mileage | 60+ KMPL |
|---|---|
| Max Speed | 80 KM/H (Approx) |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin-Spring loaded |
| Length | 1980 mm |
|---|---|
| Width | 775 mm |
| Height | 1195 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 106 Kg |
| Headlight | 12V, 35-35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | 12V 3W |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12v, 7Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front : 2.50-18 , Rear : 2075-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Maintenance Free |
| Battery | 12v, 7Ah |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Info not available |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Info not available |
| Clock | No |
কিস্তি সুবিধা আছে ভাইয়া
আমার কিছু পার্স লাগবে,,দয়া করে আমার সাথে যোগাযোগ করার জন্য অনুরোধ করা হলো,,01716800866