Bajaj Platina 110 H Gear price in Bangladesh is ৳140,000. This Standerd Bike has 110cc Engine along with 8.6 PS @ 7000 rpm Maximum Power and 9.81 Nm @ 5000 rpm Maximum Torque. It's main features 84 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This Bajaj Platina 110 H Gear bike braking style is Front: Disc, Rear: Drum.
| Name | Bajaj Platina 110 H Gear |
|---|---|
| Model | Platina 110 H Gear |
| Color | Cocktail Wine Red, Ebony Black, Blue decals |
| Price | ৳140,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 Stroke, Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 110cc |
| Maximum Power | 8.6 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 9.81 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 58.8 mm |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 84 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 90 kmph |
| Chassis | Tubular single down tube with lower cradle frame |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic Type |
| Rear Suspension | SOS suspension with Nitrox gas canister |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2006 mm |
|---|---|
| Width | 713 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 11 L |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Kerb Weight | 122 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | 12 V, 5 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-431.8 mm, Rear :-431.8 mm, |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Analogue |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Pass Light | Yes |
Need ebony black
Assalamu Alaikum wr wb, Dear sir I like this bike, coktail wine red. If there is installment system I like to buy this bike. Pls inform me in details. Thank you.
আমি বাংলাদেশের কুষ্টিয়া জেলা থেকে বলছি, bajaj platina 110 H Gearকিনব