Victor R Classic 100 price in Bangladesh is ৳85,000. This bike has 100cc Engine along with 5.5Bhp Maximum Power and 4.5Nm Maximum Torque. It's main features 70 kmpl Mileage and 80 kmph Top Speed. This Victor R Classic 100 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Victor-R Classic 100 |
|---|---|
| Model | Classic 100 |
| Price | ৳85,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 100cc |
| Maximum Power | 5.5Bhp |
| Maximum Torque | 4.5Nm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet, multiple-disc |
| Gear Box | 4 Speed |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| ARAI Mileage | 55 KM/H |
|---|---|
| Highway Mileage | 65 KM/H |
| Max Speed | 80 KM/L |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Height | 760 mm |
|---|---|
| Fuel Capacity | 8 L |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 80 KG |
| Headlight | 12V 35-35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | No |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Ml |
| Battery Capacity | 12V |
| Tyre Type | No |
|---|---|
| Wheel Size | Front: Spoke , Rear: Spoke |
| Wheels Type | Spoke |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Clock | no |

Black colour bike may be best for this style.