TVS Stryker 125 price in Bangladesh is ৳144,990. This bike has 125cc Engine along with 11 bhp @ 8000 rpm Maximum Power and 10.8 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 67 kmpl Mileage and 100 kmph Top Speed. This TVS Stryker 125 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | TVS Stryker 125 |
|---|---|
| Model | Stryker 125 |
| Price | ৳144,990 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | single cylinder, 4 strokes, air-cooled spark-ignition engine |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Maximum Power | 11 bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 10.8 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & kick |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet, multiple-disc |
| Ignition | DC-Digital TCI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 |
| Bore | 57mm |
| Stroke | 48.8mm |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 65 Km/L |
|---|---|
| Max Speed | 100 KM/H (Approx) |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic type |
|---|---|
| Rear Suspension | Toggle link with hydraulic damper |
| Length | 2013 mm |
|---|---|
| Width | 752 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 10.0 litres (reserve 2 litres) |
| Ground Clearance | 173 mm |
| Wheelbase | 1273 mm |
| Kerb Weight | 117kg |
| Headlight | 12V, 35/35W×1 |
|---|---|
| Tail Light | 12V 5/21W*1, LED |
| Turn Signal Lamp | No |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | Lead Acid type |
| Battery Capacity | 12V,5Ah |
| Low Fuel Indicator | LED |
| Tyre Size | Front : Drum 2.75*17 (Tube type) Disc 2.75*17 tubeless, Rear : Drum 90/90*17 (Tube type) Disc 90/90*17 tubeless |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240mm |
| Rear Brake Diameter | 130mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V,5Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Unibody |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Pass Light | Yes |
115900 এটা কি ফাইনালি প্রইজ না কি জানালে উপকৃত হতাম ।
Kiste koto for 2 years ..tvs125cc ..my phone number 01977788649