TVS Star City Plus 110 price in Bangladesh is Unavailable. This bike has 109.7cc Engine along with 8.4 PS @ 7000 rpm Maximum Power and 8.7 NM @ 5000 rpm Maximum Torque. It's main features 86 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This TVS Star City Plus bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | TVS Star City Plus |
|---|---|
| Model | Star City Plus |
| Price | ৳103,900 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air Cooled |
|---|---|
| Displacement | 109.7cc |
| Maximum Power | 8.4 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 53.5 mm |
| Stroke | 48.8 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 86 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 90 kmph |
| 0-60 Kmph | 10 Sec |
| Chassis | Single Cradle Tubular Frame |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Oil Damped |
| Rear Suspension | 5 Step Adjustable Hydraulic Shock Absorber |
| Body Graphics | New body graphics |
| Length | 1980 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 109 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Bulb |
| Battery Type | BF |
| Battery Capacity | 12V, 5Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front 2.75-17, Rear 3.00-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front 17 inch, Rear 17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V, 5Ah |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
I want to buy this bike. Is it available in Khulna?