Revolt RV400 price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has No Engine along with 3000 W Maximum Power and No Maximum Torque. It's main features 150 km/charge kmpl Mileage and No kmph Top Speed. This Revolt RV400 bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Revolt RV400 |
|---|---|
| Model | RV400 |
| Color | Red |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Electric Bikes |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Remote Start |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Aerodynamic Style, PC Head Lamp, Charge(IP 65 Fan cooled )12v * 6, Regenerative Braking |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 150 km/charge |
|---|
| Chassis | Lightweight Single cradle Frame |
|---|---|
| Body Type | Electric Bikes |
| Front Suspension | Upside Down Forks |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Body Graphics | Yes |
| Ground Clearance | 215 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 72 V, 3.24 KWh |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front 90/80-17, Rear 120/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 48 V, 28 Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
which is price? and available here is the bangladesh