Mahindra Arro 110 price in Bangladesh is ৳100,000. This bike has 106.7cc Engine along with 8.5 Bhp @ 7500 rpm Maximum Power and 8.5 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 65 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This Mahindra Arro bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | Mahindra Arro 110 |
|---|---|
| Model | Arro 110 |
| Price | ৳100,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4-stroke, 1-cylinder, air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 106.7cc |
| Maximum Power | 8.5 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 8.0 Nm @ 5,500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick |
| Fuel Supply | 20W50 |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Ignition | C.D.I |
| Gear Box | 4 |
| Bore | 52.4 |
| Stroke | 49.5 |
| Compression Ratio | engine_compression_ratio |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | No |
| Pass Switch | No |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| ARAI Mileage | 75 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 100 KM/H |
| Chassis | Steel double tubular cradle |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic hydraulic-damped |
| Rear Suspension | 5-step adjustable, coiled hydraulic-damped |
| Length | 2000mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1050 mm |
| Fuel Capacity | 13.7 liters |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1,265 mm |
| Kerb Weight | 120 KG |
| Headlight | 12V – 35W/35W – Halogen Bulb |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Tyre Size | Front : 2.75-18, Rear : 3.0” x 18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless Tires |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 130mm |
| Rear Brake Diameter | 130mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12v |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Analogue |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | No |
