Hero Pleasure Plus 110 price in Bangladesh is Coming Soon. This Scooter Bike has 110cc Engine along with 8.11 PS @ 7000 rpm Maximum Power and 8.7 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 69 kmpl Mileage and 77 kmph Top Speed. This Hero Pleasure Plus bike braking style is Front: Drum, Rear: Drum.
| Name | Hero Pleasure Plus |
|---|---|
| Model | Pleasure Plus |
| Color | Matte Green, Matte Metallic Red, Matte Vernier Grey, Midnight Black |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Displacement | 110cc |
| Maximum Power | 8.11 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Automatic Centrifugal Clutch |
| Ignition | FI (Fuel Injection) |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Compression Ratio | 9.5:01 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Console | Analogue |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 69 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 77 KM/H |
| Chassis | Underbone |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic damper |
| Rear Suspension | Hydraulic damper |
| Length | 1769 mm |
|---|---|
| Width | 704 mm |
| Height | 1161 mm |
| Fuel Capacity | 4.8 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1238 mm |
| Kerb Weight | 104 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 4 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 90/100-10 Rear, 90/100-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v, 4A |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Pass Light | Yes |
Alonger time was can't lounce why late please Hounarable managment took Decition as early as posible cordialy Requst
I LIKE THIS SCOTTER . I WANT TO BUY IT. fastly hero bd should lounch it .