Yamaha RayZR 125 Fi Hybrid price in Bangladesh is Coming Soon. This Motorcycle has 125 cc Powerfull Engine inlcuding 8.2 PS @ 6500 rpm Maximum Power and 10.3 Nm @ 5000 rpm Maximum Torque with 50 Kmpl Mileage and 99 kmph Top Speed. This Yamaha RayZR 125 Fi Hybrid Style is Brake Front: Disc, Rear: Drum.
| Name | Yamaha RayZR 125 Fi Hybrid |
|---|---|
| Model | RayZR 125 Fi Hybrid |
| Color | Metallic Black, Cyan Blue, Racing Blue, Cyan Blue, Sparkle Green, Matt Red, Metallic Black |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke,SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Maximum Power | 10.3 Nm @ 5000 rpm |
| Maximum Torque | 10.3 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Ignition | Transistor Controlled Ignition |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | V-Belt Automatic |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Instrument Console |
| Pass Switch | Cut-Off Switch |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 99 kmph Top Speed |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Body Graphics |
| Front Suspension | Yes |
| Rear Suspension | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1880 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1190 mm |
| Fuel Capacity | 5.2 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Kerb Weight | 99 Kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V/5 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-110/90-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless Tyre |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 190 mm |
| Rear Brake Diameter | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |