Yamaha FZS-Fi V3 Vintage Edition price in Bangladesh is 2,53,500 BDT. This Motorcycle has 149 cc Engine Powerfull Engine with 9.1 kW (12.4PS) / 7,250 r/min Maximum Power and 13.3 N.m (1.4 kg f.m) / 5,500 r/min Maximum Torque inlcuding 45 Kmpl Mileage Mileage and 120 kmph Top Speed. This Yamaha FZS-Fi V3 Vintage Edition Brake Style is Brake Front: Disc with Rear: Disk.
| Name | Yamaha FZS-Fi V3 Vintage Edition |
|---|---|
| Model | FZS-Fi V3 Vintage Edition |
| Color | Vintage Green |
| Price | Tk 2,53,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Displacement | 149 cc |
| Maximum Power | 9.1 kW (12.4PS) / 7,250 r/min |
| Maximum Torque | 13.3 N.m (1.4 kg f.m) / 5,500 r/min |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | No |
| Ignition | Yes |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 |
| Bore | 57.30 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Compression Ratio | 9.6 : 1 |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 120 Kmph Top Speed |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Front Suspension | Telescopic fork / 7-Step Adjustable |
| Rear Suspension | Monocross Suspension |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 13.00 liter |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 135 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V Battery |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 100/80-17M/C 52P |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Monocross Suspension |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | LED |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Single |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
