Vespa Elegante 150 price in Bangladesh is ৳215,000. This scooter has 154.8cc Engine along with 11.6 PS @ 7000 rpm Maximum Power and 11.5 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 45 kmpl Mileage and 108 kmph Top Speed. This Vespa Elegante 150 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Vespa Elegante 150 |
|---|---|
| Model | Elegante 150 |
| Color | Beige Unico,Pearl White |
| Price | ৳215,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke |
|---|---|
| Displacement | 154.8cc |
| Maximum Power | 11.6 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 11.5 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Multi-plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | No |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Info not available |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Info not available |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 108 km/h Top speed |
| Chassis | Monocoque Steel High Rigidity Structure |
|---|---|
| Body Type | Info not available |
| Front Suspension | Hydraulic Double-Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Hydraulic Shock Absorber |
| Body Graphics | Info not available |
| Length | 1770 mm |
|---|---|
| Width | 690 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 6.5 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1,290 mm |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Underseat storage | Yes |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V, 5Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :- 120/70-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-11 inch, Rear :-10 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Info not available |
| Muscular Tank | Info not available |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Info not available |
| Battery | 12V, 5Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Info not available |
| Tripmeter Count | Info not available |
| Pass Light | Yes |
