UM Runner Xtreet R150 price in Bangladesh is 130,000 BDT. This bike has 149cc Engine along with 11 Bhp @ 7500rpm Maximum Power and 10Nm @ 5500rpm Maximum Torque. It's main features 40 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This UM Runner Xtreet R150 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | UM Runner Xtreet R150 |
|---|---|
| Model | Xtreet R150 |
| Color | Black, Red, White |
| Price | Tk 130,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4-stroke, 1-cylinder, Air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 11 Bhp @ 7500rpm |
| Maximum Torque | 10Nm @ 5500rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 120 km/h |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension | Monoshock System |
| Length | 2060 mm |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Height | 1320 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 Litres |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 127 KG |
| Headlight | 1320 mm |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front:2.75-18 , Rear:120/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front:Alloy , Rear:Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |