UM Runner Renegade Sport price in Bangladesh is ৳255,000. This bike has 149cc Engine along with 14.5 Bhp @ 9500rpm Maximum Power and 14.5 Bhp @ 9500rpm Maximum Torque. It's main features 35 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This UM Runner Renegade Sport bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | UM Runner Renegade Sport |
|---|---|
| Model | Runner Renegade Sport |
| Color | Young red, young orange and black silver |
| Price | ৳255,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylnder, 4 Stroke, Liquid Cooled Engine |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 14.5Bhp @ 9500rpm |
| Maximum Torque | 12Nm @ 8000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick & Electric |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 |
| Bore | 57.3mm |
| Stroke | 57.8mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 120 Kmph |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Double Damper |
| Length | 2220mm |
|---|---|
| Width | 820mm |
| Height | 1350 mm |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Ground Clearance | Info not available |
| Wheelbase | Info not available |
| Kerb Weight | 159 Kg |
| Headlight | 55/55W Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 110/80-17, Rear:140/80-15 |
|---|---|
| Tyre Type | Alloy |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
