Taro Gp-1 Special Edition price in Bangladesh is ৳316,000. This bike has 149.9cc Engine along with 16Bhp @ 8500 rpm Maximum Power and 14.5 Nm @ 7000 rpm Maximum Torque. It's main features 45 kmpl Mileage and 130 kmph Top Speed. This Taro Gp-1 Special Edition bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Taro GP-1 Special Edition |
|---|---|
| Model | GP-1 Special Edition |
| Color | Blue |
| Price | ৳316,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 stroke, Single cylinder (Water cooled), Chamshift overhead |
|---|---|
| Displacement | 149.9cc |
| Maximum Power | 16Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 14.5 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 58.5 mm |
| Stroke | 58.8 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital And Analog |
| Tachometer | Digital And Analog |
| Odometer | Digital And Analog |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 130 Kmph (Approx) |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | USD (Up Side Down) Suspention |
| Rear Suspension | Single gas absorber (Monoshok Suspention) |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1155 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 liters |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1422 mm |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | yes |
| LED Tail Lights | yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V / 9 Ah |
| Low Fuel Indicator | LED |
| Tyre Size | Front :110/70 – 17, Rear:150/70 – 17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital and Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
