Suzuki Gixxer 155 Fi ABS price in Bangladesh is 2,39,950 BDT. This Naked Bike has 155cc Engine along with 14.8ps@8,000rpm Maximum Power and 14.0 Nm@6000rpm Maximum Torque. It's main features 64 kmpl Mileage and 130 kmph Top Speed. This Suzuki Gixxer 155 Fi ABS bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Suzuki Gixxer 155 Fi ABS |
|---|---|
| Model | Gixxer 155 Fi ABS |
| Color | Black, Blue |
| Price | Tk 2,39,950 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-Cooled, 4-stroke, 1-Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 155cc Engine |
| Maximum Power | 13.9 bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 14 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-speed |
| Bore | 56.0 mm |
| Stroke | 62.9 mm |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | No |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 64 KM/L (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 130 kmph |
| Chassis | Single Downtube |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swing Arm, Mono Suspension |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1035 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V, 3Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 100/80 - 17, 140/60R - 17 |
|---|---|
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |

বাইকটা এখন ঢাকা কোন সরুমে পাওয়া যাবে?
গ্লোচি না মেট,,,
Want a gixxer abs
Good
Is it available in faridpur?? Gry color 😍