Runner Knight Rider 150 price in Bangladesh is ৳138,000. This bike has 150cc Engine along with 8.9 Kw @ 7500 rpm Maximum Power and 12.2 N.m @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 50 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This Runner Knight Rider bike braking style is Front: Disc , Rear: Drum Brakes.
| Name | Runner Knight Rider |
|---|---|
| Model | Knight Rider |
| Color | Blue, White, Black |
| Price | ৳138,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder SOHC 4 stroke, Aircooled Petrol engine |
|---|---|
| Displacement | 150cc |
| Maximum Power | 8.9 Kw @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 12.2 N.m @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | 16.8 L |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | D-CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5- Speed |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | No |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 KM/L Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 120 KM/H Top Speed |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Mono |
| Length | 2025 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1065 mm |
| Fuel Capacity | 15L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Kerb Weight | 135 kg |
| Headlight | 12V 35-35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 80/100-17 Tubeless, Rear:110/80-17 Tubeless |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
