Regal Raptor Daytona 125 price in Bangladesh is ৳ 250,000. This Naked Bike has 124 cc Engine along with 10.88 HP (8 kW) @ 9500 rpm Maximum Power. It's main features 50 kmpl Mileage and 107 kmph Top Speed. This Regal Raptor Daytona 125 braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Regal Raptor Daytona 125 |
|---|---|
| Model | Raptor Daytona 125 |
| Color | White |
| Price | Tk 250,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 2 cylinders, 4-stroke, Inline |
|---|---|
| Displacement | 124cc |
| Maximum Power | 10.88 HP (8 kW) @ 9500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Water cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multiple discs, cable operated |
| Ignition | Analogue CDI (Capacitive Discharge Ign.) |
| Gear Box | Manual 5-speed |
| Bore | 44 mm |
| Stroke | 40 mm (oversquare – shortstroke) |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 107 kmph |
| Front Suspension | Cartridge |
|---|---|
| Rear Suspension | Mono shock, Swingarm |
| Wheelbase | 1549 mm |
|---|---|
| Height | 686 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Tyre Size | 90 / 90 R18, 130 / 90 R15 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |