PHP Pride Plus 125 price in Bangladesh is ৳130,000. This bike has 124.04cc Engine along with 7.5 kw/8500 r/ min Maximum Power and 9 Nm/7000 r/ min Maximum Torque. It's main features 58 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This PHP Pride Plus 125 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | PHP Pride Plus 125 |
|---|---|
| Model | Pride Plus 125 |
| Color | Red |
| Price | ৳130,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Maximum Power | 7.5 kw/8500 r/ min |
| Maximum Torque | 9 Nm/7000 r/ min |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric/Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Ignition | Info not available |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4-Speed |
| Bore | 56.5 mm |
| Stroke | 49.5 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 58 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 90 Kmph |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 1970 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Height | 1040 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 96 Kg |
| Headlight | 12 V – 35W/35W |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12 V |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 2.75-18/3.00-18, Rear : 1.4 x 18/1.6-18 |
|---|---|
| Wheels Type | Yes |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Unibody |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
