PHP Merkaba Plus 150 price in Bangladesh is ৳175,000. This bike has 150cc Engine along with 8.1Kw @ 7500 rpm Maximum Power and 90 KM/H (Approx) Maximum Torque. It's main features 50 kmpl Mileage and 90 kmph Top Speed. This PHP Merkaba Plus bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | PHP Merkaba Plus |
|---|---|
| Model | Merkaba Plus |
| Color | Blue |
| Price | ৳175,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke, air-cooled |
|---|---|
| Displacement | 150cc |
| Maximum Power | 8.1Kw @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 90 KM/H (Approx) |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-Speed |
| Bore | 62 mm |
| Stroke | 49.5 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 90 KM/H |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 2071 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 112 Kg |
| Headlight | 12 V – 35W/35W |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Bulb |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12 V |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Tyre Size | Front : 2.75-18/3.00-16, Rear :1.6 x 18/1.85-16 |
|---|---|
| Tyre Type | Tube Type |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12 V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
