Motocross Fighter 150 price in Bangladesh is ৳185,000. This bike has 150cc Engine along with 8.3 KW @8500 RPM Maximum Power and 10.5 NM @7500 RPM Maximum Torque. It's main features 42 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This Motocross Fighter 150 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Motocross Fighter 150 |
|---|---|
| Model | Fighter 150 |
| Color | Red and Yellow |
| Price | ৳185,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air Cooled 4 Stroke , 2-Valve , Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 149.4cc |
| Maximum Power | 8.3 KW @8500 RPM |
| Maximum Torque | 10.5 NM @7500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 KM/L |
|---|---|
| Highway Mileage | 45 KM/L |
| Max Speed | 125 KM/H |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Mono Shock |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 860 mm |
| Height | 1270 mm |
| Fuel Capacity | 15 Liters |
| Ground Clearance | Info not available |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 127 kg |
| Headlight | Dual Headlight |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 100/90-19 , 110/90-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Spoke Rim |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
