Mahindra Rodeo DZ 125 price in Bangladesh is Discontinue. This scooter has 124.6cc Engine along with 8 Bhp @ 7500 rpm Maximum Power and 9 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 85 kmph Top Speed. This Mahindra Rodeo DZ bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Mahindra Rodeo DZ |
|---|---|
| Model | Rodeo DZ |
| Color | Royal-Purple, Supreme-Silver, Derby-Red, Pearl-White, Fiery-White, Cappuccino-Brown and Mystique-Grey |
| Price | Discontinue |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 Stroke Air cooled |
|---|---|
| Displacement | 124.6cc |
| Maximum Power | 8 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick / Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 85 Kmph Top Speed |
| Chassis | Tubular |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Hydraulic |
| Length | 1790 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 4.50 litres |
| Ground Clearance | 154 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Kerb Weight | 111 kg |
| Headlight | 12V – 35W/35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 3.5 |
|---|---|
| Tyre Type | Alloy Wheels |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | 130mm Dia Drum |
| Rear Brake | 130mm Dia Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |