Mahindra Gusto 110 VX price in Bangladesh is Discontinue. This scooter has 109.6cc Engine along with 8 Bhp @ 7500 rpm Maximum Power and 9 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 80 kmph Top Speed. This Mahindra Gusto 110 VX bike braking style is Front Drum & Rear Drum Brakes.
| Name | Mahindra Gusto 110 VX |
|---|---|
| Model | Gusto 110 VX |
| Color | Volcanic Red, Iceberg White, Galactic Black, Magnetic Magenta, Organza Silver. Artic White,Raven Black,Asphalt Black |
| Price | Discontinue |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 Stroke, Air cooled |
|---|---|
| Displacement | 109.6cc |
| Maximum Power | 8 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick / Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manually |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 80 Kmph |
| Chassis | Underbone Steel Type, Tubular |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic with Air Spring |
| Rear Suspension | Coil type, Hydraulic |
| Length | 1825 mm |
|---|---|
| Width | 697 mm |
| Height | 1188 mm |
| Fuel Capacity | 6 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Headlight | 12V – 35W/35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 90/90-12, Rear: 90/90-12 |
|---|---|
| Tyre Type | Alloy Wheels |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |