Lifan KPR 150 price in Bangladesh is ৳185,000. This bike has 149cc Engine along with 14.7 BHP @ 8000 RPM Maximum Power and 14.8 Nm @ 6500 RPM Maximum Torque. It's main features 40 kmpl Mileage and 137 kmph Top Speed. This Lifan KPR 150 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Lifan KPR 150 |
|---|---|
| Model | KPR 150 |
| Color | Black, ninja green,coarse white |
| Price | ৳185,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 Stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 14.7 BHP @ 8000 RPM |
| Maximum Torque | 14.8 Nm @ 6500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Multi-Plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 137 km/h |
| Chassis | No |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swing Arm, Mono Supension |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 825 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 14 Liters |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1355 mm |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Headlight | Digital |
|---|---|
| Tail Light | Digital |
| Turn Signal Lamp | Digital |
| LED Tail Lights | Digital |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v5ah |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front : 90/90 – 17, Rear : 120/80 – 17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
