KTM RC 125 price in Bangladesh is ৳430,000. This bike has 124.7cc Engine along with 14.8 Bhp @ 9000rpm Maximum Power and 11.8 Nm @ 8000 rpm Maximum Torque. It's main features 40 kmpl Mileage and 125 kmph Top Speed. This KTM RC 125 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | KTM RC 125 |
|---|---|
| Model | RC 125 |
| Color | Orange and Black White and Black |
| Price | ৳430,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 1-cylinder 4-stroke engine, water-cooled |
|---|---|
| Displacement | 124.7cc |
| Maximum Power | 14.3 bhp @ 9,250 rpm |
| Maximum Torque | 12 Nm @ 8,000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Electric Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiplate |
| Ignition | Digital Ignition |
| Transmission | Chain Drive |
| Gear Box | Manual |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 47.2 mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Mobile Connectivity | No |
| Stepup Seat | Yes |
| ARAI Mileage | 44.95 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 45.87 kmpl |
| Max Speed | 110.70 kmph |
| 0-60 Kmph | 6.14 Sec |
| 0-100 Kmph | 18.24 Sec |
| 30-70 kmph | 7.22 |
| 40-80 kmph | 10.18 Sec |
| Braking (60-0 Kmph) | 18.75 m, 2.59 sec Sec |
| Braking (80-0 Kmph) | 35.83 m, 3.47 sec Sec |
| Chassis | Steel trellis frame, powder-coated |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | WP upside-down Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP monoshock |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1977 mm |
|---|---|
| Height | 835 mm |
| Fuel Capacity | 10 l |
| Ground Clearance | 178.5 mm |
| Wheelbase | 1341 mm |
| Kerb Weight | 154.2 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | VRLA |
| Battery Capacity | 12 V, 8 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-110/70-R17, Rear :- 150/60-R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V, 8 Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
