Kiden KD150-G price in Bangladesh is 180,000 BDT. This Motorcycle has 150cc Powerfull Engine with 10.0 / 9000 rpm Maximum Power and 11.5 / 7500 rpm Maximum Torque inlcuding 45 kmpl Mileage and 110 kmph Top Speed. This Kiden KD150-G Brake Style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Kiden KD150-G |
|---|---|
| Model | KD150-G |
| Color | Grey, White |
| Price | ৳180,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single Cylinder, Wind Cooling, Four Strokes |
|---|---|
| Displacement | 150cc |
| Maximum Power | 10.0 / 9000 rpm |
| Maximum Torque | 11.5 / 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 62 mm |
| Stroke | 49.6 mm |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 110 Kmph (Approx) |
| Chassis | High-tensile Steel |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 1976 mm |
|---|---|
| Width | 782 mm |
| Height | 1082 mm |
| Fuel Capacity | 20 Litres |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1296 mm |
| Kerb Weight | 113 KG |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 80/90-17 , Rear: 120/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Vacuum Tires |
| Wheel Size | 1.85×17 |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
