Keeway RKS 150 Sport CBS price in Bangladesh is ৳149,900. This bike has 148cc Engine along with 10.3kW @ 8000 rpm Maximum Power and 13.0N·m @ 6500 rpm Maximum Torque. It's main features 50 kmpl Mileage and 115 kmph Top Speed. This Keeway RKS 150 Sport CBS bike braking style is Front Disc CBS & Rear Disk CBS Brakes.
| Name | Keeway RKS 150 Sport CBS |
|---|---|
| Model | RKS 150 Sport CBS |
| Color | Black, Red, Blue |
| Price | ৳149,900 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 1-cylinder/4-stroke/2-valve |
|---|---|
| Displacement | 148cc |
| Maximum Power | 10.3kW @ 8000rpm |
| Maximum Torque | 13.0Nm @ 6500rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | CHI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57 mm |
| Stroke | 58 mm |
| Compression Ratio | 9.27:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 115 Kmph (Approx) |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Mono |
| Length | 2090 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 16 Litres |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 135 KG |
| Headlight | Halogen Bulb |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V7Ah (12N7-4B) |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 90/90-17 , Rear:120/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Petal Disc with CBS |
| Rear Brake | Petal Disc with CBS |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | Yas |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
