Kawasaki Z H2 price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 998 cc Engine along with 200 PS @ 1100 rpm Maximum Power and 137 Nm @ 8500 rpm Maximum Torque. It's main features 15 kmpl Mileage and 240 kmph Top Speed. This Kawasaki Z H2 bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Kawasaki Z H2 |
|---|---|
| Model | Z H2 |
| Color | Metallic Diablo Black Golden Green. |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four with Supercharger |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Maximum Power | 200 PS @ 1100 rpm |
| Maximum Torque | 137 Nm @ 8500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Ignition | B&C (TCBI EL.ADV. D) |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Design Concept: SUGOMI & Minimalist, KECS with Showa Skyhook Technology, Brembo Stylema Calipers, Advanced Electronic Systems that Support Vehicle Control, Assist & Slipper Clutch, Balanced Supercharged Engine, Fat-Type Handlebar and Handle Switches |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 15 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 240 kmph Top Speed |
| Chassis | Trellis, high-tensile steel |
|---|---|
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes |
| Front Suspension | ø43 mm inverted fork (SFF-CA) with KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out springs / 120mm |
| Rear Suspension | New Uni Trak, BFRC lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out spring / 134mm |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 815 mm |
| Height | 1130 mm |
| Fuel Capacity | 19 L |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Kerb Weight | 240 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70ZR17 Rear :-190/55ZR17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 260 mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |