Kawasaki Ninja H2 price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 998 cc Engine along with 310 PS @ 14000 rpm Maximum Power and 165 Nm @ 12500 rpm Maximum Torque. It's main features 22 kmpl Mileage and 331 kmph Top Speed. This Kawasaki Ninja H2 bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Kawasaki Ninja H2 |
|---|---|
| Model | Ninja H2 |
| Color | Black |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Liquid-cooled, In-Line Four with Supercharger DOHC |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Maximum Power | 310 PS @ 14000 rpm |
| Maximum Torque | 165 Nm @ 12500 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi Disc |
| Ignition | Digital |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 22 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 331 kmph Top Speed |
| Chassis | Trellis, High-Tensile Steel, With Swingarm Mounting Plate |
|---|---|
| Body Type | Super Bikes |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs |
| Rear Suspension | New Uni-Trak, Ohlins TTX36 gas-charged shock, piggyback reservoir, compression and re rebound damping and preload adjustability,and top-out spring |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2070 mm |
|---|---|
| Width | 850 mm |
| Height | 1160 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Kerb Weight | 216 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/60-R17 Rear :-190/65-R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 250 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |