Kawasaki Ninja H2 SX price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 998 cc Engine along with 200 PS @ 11000 rpm Maximum Power and 137.3 Nm @ 9500 rpm Maximum Torque. It's main features 21 kmpl Mileage and 185 kmph Top Speed. This Kawasaki Ninja H2 SX bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Kawasaki Ninja H2 SX |
|---|---|
| Model | Ninja H2 SX |
| Color | Black |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder, 16-Valve, Supercharged Engine |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Maximum Power | 200 PS @ 11000 rpm |
| Maximum Torque | 137.3 Nm @ 9500 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi Disc, Manual |
| Ignition | Digital |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 21 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 185 mph Top Speed |
| Chassis | Trellis, high-tensile steel |
|---|---|
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Front Suspension | ø43 mm inverted fork with rebound and compression damping and spring preload adjustability, and topout springs |
| Rear Suspension | New Uni-Trak, gas-charged shock with piggyback reservoir, compression and rebound damping adjustability, remote spring preload adjuster, and top-out spring |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2135 mm |
|---|---|
| Width | 775 mm |
| Height | 1205 mm |
| Fuel Capacity | 19 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Kerb Weight | 256 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Full DC |
| Battery Capacity | 12 V, 9 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-190/55-ZR17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 250 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |