Kawasaki D-Tracker 150 price in Bangladesh is ৳330,000. This bike has 144cc Engine along with 12.0 PS @ 8000 rpm Maximum Power and 11.3 N.m @ 6500 rpm Maximum Torque. It's main features 50 kml Mileage and 130 kmph Top Speed. This Kawasaki D-Tracker 150 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Kawasaki D-Tracker |
|---|---|
| Model | D-Tracker |
| Color | Shiny YELLOW, LIME GREEN |
| Price | ৳330,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 144cc |
| Maximum Power | 12.0 PS @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 11.3 N.m @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick & Electric |
| Fuel Supply | Carbotar |
| Clutch | Wet Multi-Disc, Manual |
| Ignition | DC-CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 58.0 mm |
| Stroke | 54.4 mm |
| Compression Ratio | 9.5: 1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 KM/L |
|---|---|
| Highway Mileage | 55 KM/L |
| Max Speed | 130 KM/H |
| Chassis | Fuel Injection |
|---|---|
| Front Suspension | 35 mm inverted fork |
| Rear Suspension | Swing-arm (Uni-track) 4 step preload adjustment |
| Length | 1900 |
|---|---|
| Width | 770 |
| Height | 1060 |
| Fuel Capacity | 7 L |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Kerb Weight | 109 Kg |
| Headlight | 35/35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :100/80-14 M/C 48P ,Rear : 120/80-14M/C 58P |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheels Type | Spoke |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Fuel Injection |
| Rear Brake Diameter | Fuel Injection |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |