Honda CB Shine 125 price in Bangladesh is 1,36,000 BDT. This bike has 124.7cc Engine along with 7.88 kW (10.57 bhp) @ 7500 rpm Maximum Power and 10.30 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 60 kmpl Mileage and 100 kmph Top Speed. This Honda CB Shine bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Honda CB Shine 125 |
|---|---|
| Model | CB Shine 125 |
| Color | Black With Spear Silver Metallic, Black With Imperial Red Metallic, Black, Sunset Brown Metallic, Imperial Red Metallic, Rebel Red Metallic, Geny Grey Metallic, Athletic Blue Metallic |
| Price | Tk 1,36,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4 stroke, SI engine |
|---|---|
| Displacement | 124.7cc |
| Maximum Power | 7.88 kW (10.57 bhp) @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 7.88 kW (10.57 bhp) @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric-Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Manual, N-1-2-3-4 |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 100 Kmph Top Speed |
| Chassis | Diamond |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Spring loaded hydraulic type |
| Length | 2012mm |
|---|---|
| Width | 762mm |
| Height | 1090mm |
| Fuel Capacity | 10.5 L |
| Ground Clearance | 157mm |
| Wheelbase | 1266mm |
| Kerb Weight | 123 kg |
| Headlight | 12V 35/35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 80/100-18, Rear: 80/100-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Info not available |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | Info not available |
| Front Brake | Disc 240mm |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |