Hero Hunk 150 (DD) price in Bangladesh is ৳146,490. This bike has 149.2cc Engine along with 15.6 bhp @ 8500 rpm Maximum Power and 15.6 bhp @ 8500 rpm Maximum Torque. It's main features 65.1 Kmpl Mileage and 107 Kmph Top Speed. This Hero Hunk (DD) bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Hero Hunk 150 DD |
|---|---|
| Model | Hunk 150 DD |
| Price | ৳146,490 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4 - stroke single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 149.2cc |
| Maximum Power | 15.6 bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 13.5 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | AMI - Advanced Microprocessor Ignition System |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 65.1 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 107 Kmph |
| Chassis | Tubular Diamond |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Swing Arm With Nitrox GRS (Gas Reservoir Suspension) |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1095 mm |
| Fuel Capacity | 12.4 Ltrs |
| Ground Clearance | 163 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Kerb Weight | 145 Kgs |
| Headlight | 12 V - 35W / 35W - Halogen Bulb(Multi Reflection Type) |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Bulb |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V - 4 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-80/100-18, Rear :-100/90-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V - 4 Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
.webp)