Hero Passion Plus price in Bangladesh is 103,990 BDT. This Motorcycle has 97.20 cc Powerfull Engine inlcuding 7.5 Bhp @ 8000 rpm Maximum Power and 7.95 Nm @ 5000 rpm Maximum Torque with 70 kmpl Top Speed. This Hero Passion Plus Brake Style is Front: Disc & Rear: Drum Brakes.
| Name | Hero Passion Plus |
|---|---|
| Model | Passion Plus |
| Color | Black with Force Silver, Sports Red, Candy Blazing Red, Heavy Grey Metallic, Black |
| Price | Tk 103,990 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 – stroke, single-cylinder, OHC |
|---|---|
| Displacement | 97.2 cc |
| Maximum Power | 8.36 Ps at 8000 rpm |
| Maximum Torque | 0.82 kg-m (8.05 N-m) @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | chain |
| Starting | Kick Start |
| Fuel Supply | 12.5 litres |
| Clutch | Multi-Plate Wet |
| Ignition | Yes |
| Transmission | 4 Speed constant mesh |
| Gear Box | 4 speed |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | 12 V- 35 W / 35 W- Halogen Bulb, Trapezoidal, MFR |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 |
|---|---|
| Highway Mileage | 65 kmpl |
| Max Speed | 90 kmph |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Swing Arm With Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1980 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1075 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | MF Battery |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-2.75 x 18 – 4 PR / 42 P,Rear :- 3.00 x 18 – 6 PR / 52 P |
|---|---|
| Tyre Type | No |
| Wheel Size | 1235 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Front Brake Diameter | 130mm |
| Rear Brake Diameter | 130mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF Battery |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
