H Power RS-Z 150 price in Bangladesh is ৳160,000. This bike has 149.7cc Engine along. It's main features 45 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This H Power RS Z bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | H Power RS-Z 150 |
|---|---|
| Model | RS-Z 150 |
| Color | Red and Blue |
| Price | ৳160,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Four stroke, single cylinder, air cooled |
|---|---|
| Displacement | 149.7cc |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 120 KM/H |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Mono suspension |
| Length | Info not available |
|---|---|
| Width | Info not available |
| Height | Info not available |
| Fuel Capacity | 14 Liter |
| Ground Clearance | Info not available |
| Wheelbase | Info not available |
| Kerb Weight | 82kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front : 80/90-17, Rear : 110/80-17 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Wider Rear Tyre | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
