GT-Ace price in Bangladesh is ৳69,500. This scooter is an Electric bike. It's main features 55-60 KM Mileage and 50-55 KMH Top Speed. This GT-Ace bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | GT-Ace |
|---|---|
| Model | Ace |
| Color | Galaxy blue, Green, Navy blue, orange, Red, Silver |
| Price | ৳69,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Displacement | No |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Gear Box | Reverse gear |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 55-60 km |
|---|---|
| Max Speed | 50-55 kmph |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Body Type | Info not available |
| Front Suspension | Info not available |
| Rear Suspension | Info not available |
| Height | 1000 mm |
|---|---|
| Kerb Weight | 115 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Capacity | 48V 1kwh |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 10 inch |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | |
| Electric System | No |
| Battery | 48V 1kwh Lithium |
| Brake/Tail Light | No |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | |
| Pillion Grabrail | No |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |