GPX Legend 150 price in Bangladesh is ৳190,000. This bike has 149cc Engine along. This GPX Legend 150 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | GPX Legend 150 |
|---|---|
| Model | Legend 150 |
| Color | Black, Blue and White |
| Price | ৳190,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 strokes |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | No |
| Cooling System | Air |
| Valve Per Cylinder | No |
| Stroke | 4 strokes |
| Compression Ratio | 9. 0: 1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Info not available |
| Tachometer | No |
| Odometer | No |
| Tripmeter | No |
| Console | No |
| Pass Switch | No |
| Clock | No |
| ARAI Mileage | Info not abailable |
|---|---|
| Max Speed | Info not abailable |
| Chassis | No |
|---|---|
| Front Suspension | Info not abailable |
| Rear Suspension | Info not abailable |
| Length | 2,015mm |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Height | 1,100 mm. |
| Kerb Weight | 130 kg |
| Headlight | 12V 25 / 25W |
|---|---|
| Battery Capacity | 12v |
| Tyre Size | Vee Rubber 110 / 90-17, Vee Rubber 130 / 80-17 ” |
|---|---|
| Front Brake | Single Disk Brake |
| Rear Brake | Disk Brake |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12 |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
