Ducati Multistrada 1260 price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 1262 cc Engine along with 158 PS @ 9500 rpm Maximum Power and 129.5 Nm @ 7500 rpm Maximum Torque. It's main features 19 kmpl Mileage and 150 kmph Top Speed. This Ducati Multistrada 1260 bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Ducati Multistrada 1260 |
|---|---|
| Model | Multistrada 1260 |
| Color | Red |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Ducati Testastreta DVT with Desmodromic Variable Timing, L-Twin cylinder, 4 valves per cylinder, Dual Spark, liquid cooled |
|---|---|
| Displacement | 1262 cc |
| Maximum Power | 158 PS @ 9500 rpm |
| Maximum Torque | 129.5 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Ignition | Electronic Fuel Injection |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 48.5 mm |
| Compression Ratio | 12.1:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 19 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 150 mph |
| Chassis | Tubular steel Trellis frame |
|---|---|
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Front Suspension | Yes |
| Rear Suspension | Fully adjustable Öhlins TTX36 unit. Aluminium single-sided swingarm |
| Height | No |
|---|---|
| Fuel Capacity | 17.4 Litres |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1585 mm |
| Kerb Weight | 168 kg |
| Kerb Weight | 229 Kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70-R17, Rear :-190/55-R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |