Ducati Diavel 1260 price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 1262 cc Engine along with 157.7 PS @ 9500 rpm Maximum Power and 129 Nm @ 7500 rpm Maximum Torque. It's main features 10 kmpl Mileage and 160 kmph Top Speed. This Ducati Diavel 1260 bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | Ducati Diavel 1260 |
|---|---|
| Model | Diavel 1260 |
| Color | Red |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Brand | Ducati |
| Type | Cruiser Bikes |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Ducati Testastreta DVT 1262, L-Twin cylinder, 4 valves per cylinder, Dual Spark, Desmodromic Variable Timing |
|---|---|
| Displacement | 1262 cc |
| Maximum Power | 157.7 PS @ 9500 rpm |
| Maximum Torque | 129 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 106 mm |
| Stroke | 71.5 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Riding Modes, Power Modes, Cruise Control, Bosch Cornering ABS Evo, Ducati Traction Control Evo (DTC), Ducati Wheelie Control Evo (DWC), Ducati Power Launch Evo (DPL), Ducati Quick Shifter (DQS), |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 10 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 160 mph |
| Chassis | Tubular Steel Trellis Frame |
|---|---|
| Body Type | Super Bikes, Cruiser Bikes |
| Front Suspension | 48 mm Ohlins Adjustable USD Fork |
| Rear Suspension | Ohlins Fully Adjustable Monoshock, single side swingarm |
| Length | No |
|---|---|
| Width | No |
| Height | No |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Wheelbase | 1600 mm |
| Kerb Weight | 244 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 12 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :- 240/45-ZR17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Yes |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |