CFMoto 300NK price in Bangladesh is Unavailable. This Cruisers Bike has 1380 cc Engine along with 96.5 PS@ 6500 rpm Maximum Power and 121 Nm @ 3000 rpm Maximum Torque. It's main features 21 kmpl Mileage and 265 kmph Top Speed. This CFMoto 300NK bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | CFMoto 300NK |
|---|---|
| Model | 300NK |
| Color | Black |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single cylinder,4-stroke,Liquid cooled,4-value,DOHC,Balance shaft |
|---|---|
| Displacement | 292.4 cc |
| Maximum Power | 33.99 PS @ 8800 rpm |
| Maximum Torque | 20.5 Nm @ 7200 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | PASC anti hopping clutch, mechanically operated |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 61.2 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 33 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 83 kmph |
| Chassis | Steel tubular |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Front Suspension | Retractable type |
| Rear Suspension | Cantilever type |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Kerb Weight | 151 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 12 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-110/70 - R17 Rear :-140/60 - R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Yes |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |