BMW S 1000 RR price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 999 cc Engine along with 206.6 PS @ 13500 rpm Maximum Power and 113 Nm @ 11000 rpm Maximum Torque. It's main features 21 kmpl Mileage and 299 kmph Top Speed. This BMW S 1000 RR bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | BMW S 1000 RR |
|---|---|
| Model | S 1000 RR |
| Color | Yellow |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Brand | BMW |
| Type | Sports Bikes |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Water/oil-cooled 4-cylinder 4-stroke in-line engine, four titanium valves per cylinder, BMW ShiftCam |
|---|---|
| Displacement | 999 cc |
| Maximum Power | 206.6 PS @ 13500 rpm |
| Maximum Torque | 113 Nm @ 11000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, with self-reinforcement |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Riding Modes, BMW ShiftCam, Automatic Stability Control, Hill Start Control, Power Socket, Tyre Pressure Control, Dynamic ESA, Keyless Ride, Daytime Riding Light, Gear Shift Assistant Pro, LED Turn Indicator |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 21 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 299 kmph |
| Chassis | Bridge-type frame, cast aluminium, load-bearing engine |
|---|---|
| Body Type | Super Bikes |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork Ø 45 mm, compression and rebound stage adjustable, adjustable preload |
| Rear Suspension | "WSBK" Aluminium swing arm, full floater pro, compression and rebound damping adjustable, adjustable preload |
| Length | 2073 mm |
|---|---|
| Width | 848 mm |
| Hight | 1151 mm |
| Fuel Capacity | 16.5 L |
| Wheelbase | 1441 mm |
| Kerb Weight | 197 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 12 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-190/55-ZR17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Aluminium cast |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Yes |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |