BMW R NineT Racer price in Bangladesh is Unavailable. This Bike has 1170 cc Engine along with 110.12 PS @ 7750 rpm Maximum Power and 116 Nm @ 6000 rpm Maximum Torque. It's main features 26 kmpl Mileage and 125 kmph Top Speed. This BMW R NineT Racer bike braking style is Front: Disc, Rear: Disc.
| Name | BMW R NineT Racer |
|---|---|
| Model | R NineT Racer |
| Color | White |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Flat Twin Cylinder, 4-Stroke, Four Valves Per Cylinder, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 1170 cc |
| Maximum Power | 110.12 PS @ 7750 rpm |
| Maximum Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically operated single-disc dry clutch |
| Transmission | Manual |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | BMW Motorrad ABS, BMW Motorrad Paralever, Steering stabilizer, Electronic Immobiliser, On-Board Computer, One-Key for all locks, Handbrake Lever and Clutch Lever Adjustable, Carbon Filter, Automatic Stability Control (ASC) |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 26 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 125 mph Top Speed |
| Chassis | Three-section frame consisting of one front and two rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, pillion frame mountable for pillion rider use (accessories) |
|---|---|
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Front Suspension | Telescopic fork with 43-millimeter stanchion diameter |
| Rear Suspension | Cast aluminum single swing-arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload via hook wrench can be adjusted infinitely, rebound stage damping adjustable |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2105 mm |
|---|---|
| Width | 920 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12 V, 14 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-180/55-ZR17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast aluminium |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Dual Channel |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |